Parafie w Darłowie zdobyły unijną dotację na remont i konserwację dwóch kościołów - mariackiego i świętej Gertrudy.

Prace w największej darłowskiej świątyni już ruszyły. Obejmą naprawę ścian wieży, zabezpieczenie i impregnację jej drewnianej konstrukcji oraz wymianę pokrycia dachu. Przy naprawie zarysowanych fragmentów murów wykorzystywane będą nowe i stare cegły, jeżeli ich stan techniczny będzie odpowiedni.

- Mimo upływu ponad 600 lat do tej pory w Darłowie nie zbudowano nic większego i ta wspaniała budowla góruje nad królewskim grodem - mówi Leszek Walkiewicz z Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Darłowskiej. Z zapisków kronikarskich dowiadujemy się, że 60-metrową wieżę od zachodu dobudowano w roku 1394, dzięki funduszom księcia Bogusława VIII.

Następnie, ale już w XV wieku zbudowano od zachodu aneksy na przedłużeniu naw oraz zakrystię i kaplicę pw. Św. Antoniego od wschodu. Wieża kościoła mariackiego to najwyższa budowla w Darłowie. Wielokrotnie niszczona przez pożary i sztormowe wichury niemal cudem dotrwała do naszych czasów. Z kolei w kościele św. Gertrudy, o którym najstarsza wzmianka pochodzi z 1497 roku, kiedy to Darłowo nawiedziła największa w historii powódź, zaplanowano m.in. prace przy elewacjach, ale najwięcej zmian czeka wnętrze świątyni.

Na początku usunięte zostaną zabrudzenia na malowidłach ściennych. Następnie uzupełnienie ubytków warstwy malarskiej i przebarwień zostanie wykonane przy pomocy etanolu i wysokiej jakości pigmentów. Tynki na malowidle na ścianie wschodniej zostaną wykonane z warstw tynku wapienno piaskowego. Prace przy prospekcie organowym rozpoczną się od usunięcia zabrudzeń. Dwa ostanie zadania rozpoczną się od usuwania przebarwień, zabrudzeń czy przemalowań przy balustradach empor i ław z drzwiczkami.

Następnie przeprowadzone zostanie uzupełnienie ubytków warstwy malarskiej na elementach drewnianych. Warto dodać, że obiekt został wzniesiony jako dwunastoboczna kaplica cmentarna. Zabytek charakteryzuje się niepowtarzalnymi w Polsce rozwiązaniami architektonicznymi. Łączna wartość projektu sięga blisko 2,3 mln złotych, a unijne dofinansowanie to 1,27 mln złotych.